Squash

Squash [skvoš] je hra pro dva hráče podobná tenisu. Hraje se na uzavřeném hřišti speciálními raketami a míčkem na squash.

Bod získává hráč, který vyhrál výměnu. Pokud vyhraje výměnu přijímající hráč, získává zároveň právo podání.

Samotná hra začíná podáním, které se provádí z malého čtverce na hřišti. Hráč, který podává poprvé (v setu nebo po ztrátě), si může vybrat, zda se bude podávat z levé nebo pravé strany. Pokud však podává vícekrát v řadě, musí strany střídat. Na podání má hráč pouze jeden pokus (není opravné druhé podání). Při podání si hráč míček nadhodí a odpálí ho na přední stěnu mezi prostřední dělící čáru a vrchní autovou čáru. Míček (pokud ho neodpálí přijímající volejem) musí po odrazu z přední stěny dopadnout do většího protilehlého obdélníku, než stojí podávající. Než míček dopadne, může se odrazit i o boční stěnu.

Poté, co bylo provedeno dobré podání, se hráči střídají v úderech, dokud jeden nestihne nebo nesprávně odpálí míček anebo se dopustí jiného přestupku. Při hře se míček může libovolně odrážet od stěn s jakýmkoliv počtem dotyků. Může však jenom jednou dopadnout na zem. Jedním ze základních pravidel je, že míček se musí vždy dotknout přední stěny a nezáleží na tom, jestli se dotkne nejprve boční či zadní nebo jenom přední stěny. Dále při odpálení míčku hráčem se míček nesmí dotknout země dříve než přední stěny.

Pokud nechceme ztrácet body musí se nám odehrané údery „vejít“ do hřiště, přičemž čára je ve squashi špatný míč. Na přední stěně se míček nesmí dostat na nebo pod nejnižší a na nebo nad nejvyšší čáru. Na zadní a bočních čarách se míček nesmí dostat na nebo nad vrchní čáry popřípadě do vrchní sítě. Pokud při hře hráč nezasáhne míček, může učinit opakované pokusy o jeho zasažení.

Při zahájení druhého a každého následujícího setu podává jako první vítěz předchozího setu.